Samorządy nie chcą upadku PKP


Rada nadzorcza zobowiązała zarząd spółki PKP Przewozy Regionalne do przygotowania wniosku o upadłość z możliwością zawarcia ugody z wierzycielami nie po to, by zamknąć firmę, tylko żeby zabezpieczyć pieniądze na bieżącą działalność - powiedział PAP członek zarządu województwa opolskiego Andrzej Kasiura.

Prezydent Barack Obama podpisał we wtorek uchwaloną dwa dni wcześniej przez Kongres ustawę o reformie opieki zdrowotnej rozszerzającą ubezpieczenia medyczne na prawie całą populację USA. Reformę uważa się za wielki sukces prezydenta i Demokratów w Kongresie. W koalicji PO-PSL rozpoczęła się merytoryczna praca nad przedstawionym przez premiera Donalda Tuska pod koniec stycznia planem rozwoju i konsolidacji finansów publicznych. Wcześniej politycy ludowców mówili, że nie skonsultowano z nimi propozycji. Analitycy Biura Maklerskiego BGŻ, w raporcie z 12 sierpnia, podnieśli cenę docelową dla akcji Energomontażu Północ do 15,81 zł z 11,39 zł wcześniej.Sprzedaż domów na rynku wtórnym w USA w maju spadła do 5,66 mln w ujęciu rocznym - podało w raporcie Krajowe Stowarzyszenie Pośredników w Handlu Nieruchomościami (National Association of Realtors). Na całym świecie inwestorzy kupowali w poniedziałek akcje. Po skrajnie nudnej sesji WIG20 wzrósł o 1,4 proc., co było najlepszym wynikiem w Europie. Wszystko trzeba zmienić w Grecji, żeby gospodarka mogła dobrze funkcjonować, a kraj "potrzebuje czasu i równowagi", żeby do głębi się zreformować - ocenił premier Grecji Jeorjos Papandreu na spotkaniu z grupą parlamentarną socjalistów.

O organizację imprez sportowych wielkiego formatu ubiega się wiele krajów. Polsce i Ukrainie przypadł zaszczyt goszczenia najlepszych reprezentacji piłkarskich starego kontynentu podczas Euro 2012. W jaki sposób i czy w ogóle organizacja tego wydarzenia wpłynie na nasze zarobki i polską gospodarkę?

Operator aukcji internetowych zanotował wzrost przychodów, ale spadły zyski oraz opublikowano ostrożną prognozę na IV kwartał. Dziewięć wysoko usytuowanych osób, w tym dyrektor rosyjskiego dilera samochodów Aston Martina, zostało zatrzymanych w związku z przemytem luksusowych jachtów. Może to być największa afera przemytnicza tego typu w Rosji.

Krajowi inwestorzy wykazują duże zainteresowanie kupnem wystawionych w przetargach części majątku stoczni Gdynia, które w ubiegłym roku nie znalazły nabywców - powiedział PAP zarządca kompensacji Roman Nojszewski. Polnord Szczecin, spółka zależna Polnordu, uzyskał pozwolenie na budowę pierwszego etapu szczecińskiego projektu. Cały projekt ma liczyć 760 mieszkań, z czego w pierwszym etapie powstanie 217 lokali. W 2009 roku Polnord sprzedał 569 mieszkań. Wczoraj złoty podlegał konsolidacji, a notowania EUR/PLN oraz USD/PLN poruszały się wokół poziomów odpowiednio: 4,1000 oraz 2,8600. Na początku dzisiejszej sesji kurs euro oscyluje poniżej poziomu 4,1000, wartość dolara natomiast spadła do 2,8350 na fali zwyżkujących notowań EUR/USD.Środowa na Wall Street przyniosła kolejny raz spadki, chociaż w drugiej części dnia nieco łagodniejsze. W dalszym ciągu uwaga inwestorów koncentruje się wokół Europy, gdyż rosną obawy, że kraje strefy euro nie będą w stanie poradzić sobie z problemami z zadłużeniem. Giełdy w USA spadały w ślad za rynkami Europy Zachodniej. Minister finansów ma nadzieję na zmniejszenie liczby osób bezrobotnych w niedługim czasie. Jacek Rostowski powiedział w Programie 3 Polskiego Radia, że ostatnie dane GUS-u potwierdzają optymistyczną prognozę rządu. Kryzys nie ominął branży gier, którą dotąd uważano za jedną z branż opierających się poważniejszym wahaniom koniunktury. Żeby kiepski rok dobrze zamknąć, wydawcy na najważniejszy, przedświąteczny okres przygotowali ofertę, tyleż sprawdzoną, co mało finezyjną. Do sklepów trafią niemal wyłącznie produkty najmocniej oczekiwane.

Odreagowanie w notowaniach eurodolara


Na początku pierwszej w tym tygodniu sesji złoty pozostaje słaby, a kursy EUR/PLN i USD/PLN konsolidują się nieco poniżej istotnych poziomów oporu odpowiednio: 4,1000 oraz 3,0000. Podobna sytuacja ma miejsce w notowaniach pozostałych walut naszego regionu. Apetyt na ryzyko, a zatem również na inwestycje w aktywa związane z regionem rynków wschodzących, ograniczają problemy fiskalne Grecji i pozostałych mniejszych gospodarek strefy euro.

Podaż skutecznie powstrzymuje próby powrotu do wzrostów


Bykom nie jest łatwo przerwać feralną dla nich passę. Ich usiłowania są skutecznie niweczone przez chętnych do pozbywania się akcji. Nastroje wciąż nie sprzyjają zwyżkom na giełdach.

Spekulacje nt. powodów rezygnacji Bieleckiego


Trzęsienie ziemi w jednym z największych polskich banków. Jan Krzysztof Bielecki, prezes Pekao SA późnym wieczorem podał się do dymisji. Jakie są powody tej decyzji? Oficjalnych nie ma. W komunikacie, bank Pekao SA podaje tylko, że Bielecki złożył rezygnację z funkcji prezesa banku i wiceprezesa włoskiego właściciela Pekao SA, wielkiej grupy finansowej Unicredit.

GPW może kontynuować wzrosty dzięki dobrym sesjom w USA i Azji


*Warszawska giełda rozpoczęła trzeci tydzień grudnia, który z uwagi na wygasające w piątek serie instrumentów pochodnych jest tygodniem specyficznym, od wzrostów. Dziś dobra passa popytu ma szanse być kontynuowana, przynajmniej w czasie przedpołudniowej części notowań

Orbis wycofał się z międzynarodowych przewozów autokarowych


Spółka zależna Orbisu sprzedała znak towarowy INTER Bus, tym samym Grupa Hotelowa Orbis koncentruje się na hotelarstwie - poinformowała spółka w środowym komunikacie prasowym.

BAC: Korytarz Bałtyk-Adriatyk


Marszałkowie siedmiu województw: pomorskiego, kujawsko-pomorskiego, warmińsko-mazurskiego, mazowieckiego, łódzkiego, wielkopolskiego i śląskiego podpisali w środę w Gdyni list intencyjny w sprawie współpracy w tworzeniu Korytarza Transportowego Bałtyk-Adriatyk.

Optymizm powrócił na rynek


Miniony tydzień inwestorzy na Wall Street mogą zaliczyć do udanych. Piątkowa sesja również nie rozczarowała uczestników rynku w dużej mierze dzięki napływowi pozytywnych danych z amerykańskiego sektora pracy. Indeks Dow Jones wzrósł o 1,17%, S&P 500 o 1,40%, a technologiczny Nasdaq zyskał 1,48%.

W londyńskim City noworoczne premie po 1 mln funtów


Około 5 tysięcy bankierów z londyńskiego City może liczyć na noworoczne premie w wysokości ponad 1 mln funtów. Daje to zawrotną sumę 5 mld funtów - donosi w czwartek Press Association, powołując się na lorda Mynersa, ministra stanu ds. City w brytyjskim rządzie.

Prezydent Klaus: Euro winne greckiej tragedii


Wprowadzenie wspólnej europejskiej waluty jest przyczyną sytuacji, w jakiej znalazła się obecnie pogrążona w kryzysie zadłużenia Grecja - ocenił w środę prezydent Czech Vaclav Klaus w wywiadzie dla niemieckiego dziennika "Frankfurter Allgemeine Zeitung".

Rostowski zaczyna leczyć


Wkrótce będą gotowe pierwsze projekty ustaw z pakietu związanego z planem rozwoju i konsolidacji finansów publicznych - zapowiedział w czwartek minister finansów Jacek Rostowski podczas Forum Bankowego 2010.

Odsetki są nadal ekstremalnie niskie


Zeszłotygodniowe decyzje banków centralnych Stanów Zjednoczonych oraz Eurolandu i Wielkiej Brytanii nie zaskoczyły. Tak jak tego szeroko oczekiwano, żaden z nich poziomu stóp procentowych nie zmienił.

Yen, U.S. dollar rise as risky assets retreat


The yen and U.S. dollar gained on Wednesday as doubts about global growth pushed stocks lower, rekindling safe-haven demand for both currencies.

Obniżki stóp niepotrzebne, jeśli dynamika PKB będzie rosła


Jeżeli dynamika wzrostu gospodarczego będzie rosła, to nie będą potrzebne decyzje o obniżkach stóp procentowych - uważa Jan Czekaj, członek Rady Polityki Pieniężnej.

W większości spadki


Podczas wczorajszej sesji giełdy na Wall Street oscylowały wokół poziomów poprzedniego zamknięcia i zakończyły dzień bez większych zmian. Indeks Dow Jones wzrósł o 0,02%, S&P 500 o 0,05%, a technologiczny Nasdaq zniżkował o 0,33%.

TFI powrócą do rekordów


Wielkość aktywów funduszy inwestycyjnych powinna w 2011 roku powrócić do swoich rekordowych poziomów z października 2007 roku, kiedy wyniosła ok. 140 mld zł - uważa prezes Izby Zarządzających Funduszami i Aktywami Marcin Dyl.

Poranne odreagowanie na rynku złotego


Na początku dzisiejszej sesji notowania złotego podlegają umocnieniu. Kurs EUR/PLN zszedł poniżej poziomu 4,1300. Po siedmiogroszowym spadku z wczorajszych szczytów, notowania tej pary walutowej podlegają konsolidacji.

Bezpłatna ewidencja gruntów


Senat zgodził się, by dane o ewidencji gruntów, uzbrojeniu terenu, sieciach transportowych, obszarach chronionych, rozmieszczeniu ludności, zasobach energetycznych były bezpłatnie udostępnione w internecie. W piątek Senat zdecydował o przyjęciu ustawy w tej sprawie.

Stoczniowcy żądają rozmów z rządem


Po niedoszłej transakcji z Katarczykami stoczniowcy mają coraz mniej szans na pracę przy produkcji statków. Domagają się rozmów z rządem na temat specjalnej ochrony i świadczeń - pisze "Dziennik".

DM BZ WBK wycenia jedną akcję Apatora na 20,1 zł


Analitycy DM BZ WBK, w raporcie z 10 lutego, wyznaczyli wartość jednej akcji Apatora na 20,1 zł.

WZA PZU zdecydowało o przeznaczeniu łącznie 13,69 mld zł na dywidendę za 2009


Walne zgromadzenie PZU zdecydowało o przeznaczeniu łącznie nieco ponad 13,69 mld zł na wypłatę dywidendy za 2009 rok, z czego zaliczka została już wypłacona w listopadzie 2009 roku.

Perspektywa pomocy dla Grecji wspiera nastroje


Złoty rozpoczął dzisiejszą sesję stabilnie. Notowania EUR/PLN po spadku wczoraj wieczorem w okolice 4,0560, dziś zwyżkowały lekko do poziomu 4,0700. Kurs USD/PLN również odbił na początku dzisiejszych notowań i wzrósł o ponad 2 grosze z poziomu 2,9370. Po chwili jednak kursy powróciły w okolice swoich wczorajszych minimów.

PGNiG: gazowe rozmowy z Gazpromem we wtorek


We wtorek przedstawiciele Polskiego Górnictwa Naftowego i Gazownictwa oraz Gazpromu Export będą rozmawiać w Moskwie na temat dodatkowych dostaw gazu do Polski - poinformował we wtorek PGNiG.

Ceny miedzi w Londynie rosną po komentarzach Fed


- Ceny miedzi na giełdzie metali w Londynie podczas tej sesji rosną w reakcji na komentarze amerykańskiej Rezerwy Federalnej - podają maklerzy.

Osiem banków pod lupą prokuratora


Prokurator stanu Nowy Jork, Andrew Cuomo, wszczął dochodzenie przeciwko ośmiu bankom podejrzewanym o to, że wprowadzały w błąd agencje ratingowe, aby podnieść wiarygodność oferowanych przez siebie papierów wartościowych opartych na kredytach hipotecznych.

Najlepszy kraj dla emerytów


Francja nadal jest krajem o najlepszej jakości życia - wynika z rankingu dotyczącego emerytów żyjących za granicą, opublikowanego przez amerykańskie pismo "International Living".

najlepszym wyjściem i zabezpieczeniem płynności finansowej jest faktoring. Bez względu na to jaki wybierzemy faktoring - czy faktoring regresywny czy faktoring progresywny to zawsze będzie to wyjście lepsze niż kredyt bankowy. Od jakiegoś czasu obserwuje się znaczny wzrost usługi związanych z faktoringiem i należy oczekiwać, że popularność faktoringu będzie nadal rosła. Dlatego zapoznaj się już teraz z naszą ofertą faktoringową.