Zapatero rusza do walki z bezrobociem


Hiszpański parlament zatwierdził dekret socjalistycznego rządu premiera Jose Luisa Zapatero, zmieniający zasady funkcjonowania tamtejszego rynku pracy. Celem reformy jest ożywienie przeżywającej kryzys gospodarki Hiszpanii.

Cena emisyjna akcji Kulczyk Oil Ventures została ustalona na 1,89 zł. Spółka podała też, że zaoferowanych zostanie 166.394.000 akcji z czego 5.700.000 inwestorom indywidualnym, a 160.694.000 inwestorom instytucjonalnym. LPP liczy na poprawę marży brutto na sprzedaży w czwartym kwartale 2009 roku dzięki osłabieniu kursu USD i renegocjacji cen zakupu towarów - poinformował wiceprezes LPP Dariusz Pachla podczas poniedziałkowej konferencji prasowej. Pięć podmiotów, w tym giełdowy Elektrotim, złożyło oferty w odpowiedzi na zaproszenie do negocjacji w sprawie sprzedaży 85 proc. udziałów w Instytucie Automatyki Systemów Energetycznych (IASE) ogłoszone przez Ministerstwo Skarbu Państwa - podał resort w komunikacie.Dziś indeks WIG znów podejmuje próbę pokonania tegorocznego szczytu i znów próbuje tego dokonać głównie za sprawą największych firm. WIG20 rośnie dwa razy mocniej niż mWIG40, a sWIG nawet nieznacznie traci. Dzień WIG zaczął powyżej sierpniowej górki, która została ukształtowana na wysokości 39,2 tys. pkt, ale potem ujawniła się podaż, która indeks do poziomu, na jakim wypada opór. Kontrakty na indeksy europejskie wzrosły w ślad za zwyżkami na rynku surowców i wzrostami na rynkach azjatyckich. Banki notowane na Giełdzie Papierów Wartościowych żegnają się z kryzysem. Ich zyski na koniec marca były wyższe niż rok temu i w ostatnim kwartale 2009 r. - informuje "Parkiet".

Zysk netto Grupy Kęty przypadający akcjonariuszom jednostki dominującej wzrósł w III kwartale tego roku do 32,4 mln zł z 22,6 mln zł rok wcześniej - podała spółka w komunikacie.

Analitycy UniCredit obniżyli rekomendację dla Banku Handlowego do "trzymaj" z "kupuj" - podał Bloomberg. Unibep zbuduje osiedle "Zielony Żoliborz Etap B" za 70,5 mln zł, ale niewykluczone, że zamawiający zleci spółce jeszcze dodatkowe roboty. Spółka w piątek podała, że zlecający podpisał umowę kredytową na sfinansowanie tego przedsięwzięcia.

Spółka użyteczności publicznej ogłosiła wzrost zysku i obrotu. Ciekawy przebieg notowań miał miejsce w piątkowej sesji na GPW. Głównym powodem całego zamieszania były publikacje makro ze Stanów. PKB Stanów Zjednoczonych wzrósł w IV kw. 2009 r. o 5,7 proc. (dane annualizowane), najbardziej od 2003 r. Ożywienie w gospodarce, którego świadkiem jest teraz Europa, nie jest trwałe - uważa członek Rady Europejskiego Banku Centralnego Yves Mersch. Przedstawiciel EBC powiedział, że obecne ożywienie nie wiąże się z prywatnymi inwestycjami i tworzeniem nowych miejsc pracy, tylko jest sztucznie napędzane przez pieniądze, pompowane w gospodarki przez rządy.Nasza najlepsza biegaczka narciarska nie wie, jak pomnożyć wygrane miliony. "Puls Biznesu" ma więc garść eksperckich porad dla Justyny Kowalczyk. Minister skarbu uwolni od kominów płacowych kilka spółek. Prezesi państwowych firm, które realizują najtrudniejsze zadania, mają szanse na kontrakty menedżerskie - dowiedział się "Puls Biznesu". We wtorek kurs EUR/USD znajduje się pod silną presją sprzedających, kontynuując rozpoczęte w pierwszych dniach grudnia spadki. O godzinie 14.10 za euro trzeba było zapłacić 1,4535 dolara wobec 1,4649 wczoraj pod koniec dnia i wobec dzisiejszego minimum na 1,4525 dolara.

Wskaźnik Pengab spadł w październiku o 0,1 pkt, do 23,3 pkt


Wskaźnik koniunktury bankowej Pengab spadł w październiku 2009 roku w stosunku do ostatniego wrześniowego pomiaru o 0,1 pkt i wyniósł 23,3 pkt - poinformował we wtorek Związek Banków Polskich oraz Pentor.

Rząd reguluje cyfrową rzekę


Rząd pracuje nad wprowadzeniem prawa regulującego naziemne nadawanie telewizji cyfrowej. W piątek przyjął założenia do projektu odpowiedniej ustawy. Jej przepisy będą dotyczyły warunków konkursu na operatora pierwszego multipleksu, na którym znajdą się m.in. TVP 1, TVP 2 i TVP Info - podało Centrum Informacyjne Rządu.

ME-2012 - na gdańskim stadionie rozpoczęto montaż konstrukcji


Na budowanym w Gdańsku Letnicy stadionie piłkarskim na mistrzostwa Europy w 2012 roku zamontowano pierwszy element konstrukcji stalowej. Operację stawiania wręgi rozpoczęto w piątek o ósmej rano, a zakończono po pięciu godzinach.

Laptopy szły po 825 zł, ogromne LCD za 1517 zł!


Wczoraj w amerykańskich sklepach panował szał zakupów. Dzień po Święcie Dziękczynienia (ang. Thanksgiving Day) rozpoczynają się bowiem wielkie przedświąteczne wyprzedaże a Black Friday (Czarny Piątek) to od ponad 40 lat początek żniw dla handlu detalicznego.

WIG przy silnym wsparciu


W bardzo skromnym zakresie warszawska giełda odrabia w przedpołudniowej fazie czwartkowych notowań wczorajsze straty. WIG rośnie o mniej niż 1%, co pozwala mu osiągnąć 36 tys. pkt.

W kolejnych kwartałach '10 Dom Development planuje przekazywać po 180 lokali


W kolejnych kwartałach 2010 roku Dom Development planuje przekazywać klientom po około 180 mieszkań, tak aby liczba przekazań w całym roku doszła do 800 lokali. W I kwartale 2010 roku spółka przekazała 278 mieszkań. Deweloper rozważa uruchomienie kolejnych projektów - poinformowało na konferencji prasowej kierownictwo Dom Development.

Millennium DM podwyższył rekomendację Ciechu do "neutralnie"


Analitycy Millennium DM, w raporcie z 9 października, podwyższyli rekomendację dla Ciechu do "neutralnie" z "redukuj", a cenę docelową do 36,4 zł z 23,80 zł.

WIG20 spadł o 0,91 proc. i wyniósł 2545,99 pkt


WIG20 na zamknięciu sesji w środę spadł o 0,91 proc. i wyniósł 2545,99 pkt. Na rynku notowań ciągłych wzrósł kurs akcji 144 spółek, 156 spadł, 53 nie zmienił się. Akcjami 7 spółek nie handlowano.

Kolekcjonerem być... Czy to się opłaca?


Czy warto inwestować w sztukę? Ceny wywoławcze na aukcjach młodej polskiej sztuki zaczynają się już 500 zł, wielkie nazwiska to już znacznie większy koszt. Jedno jest pewne: obrazy uznanych twórców z czasem będą nabierać wartości. Ale doświadczeni kolekcjonerzy przestrzegają: trzeba wiedzieć, jaki obraz wybrać.

Petrobaltic bliżej debiutu na giełdzie


Spółka wydobywcza Petrobaltic potrzebuje pieniędzy na inwestycje. Zarząd Lotosu może więc wysłać ją na warszawską giełdę - pisze "Parkiet".

Ukraiński PKB spadł o 15 procent


Według szacunków tamtejszego ministerstwa gospodarki, Produkt krajowy brutto Ukrainy spadł w 2009 r. o około 15 procent. Resort oparł się na danych kwartalnych urzędu statystycznego, który w poniedziałek podał, że w czwartym kwartale PKB Ukrainy spadł o 7 proc. w porównaniu z tym samym okresem roku 2008.

Polsce pomógł kiepski import


Dobry wynik gospodarczy to zasługa polskich przedsiębiorców, a także wzrostu eksportu przy jednoczesnym złamaniu importu - uważają eksperci, komentując wzrost PKB w II kwartale 2009 roku o 1,1 proc.

Prognoza gospodarcza Business Europe


Konfederacja Europejskiego Biznesu (Business Europe) przewiduje, że w tym roku realny wzrost PKB w Unii Europejskiej wyniesie 1,2 procent. W ubiegłym roku PKB spadło o 4 procent. Business Europe ocenia, że sytuacja jest nadal niepewna i niestabilna.

Kredyt Bank nie planuje wypłaty dywidendy z zysku za 2009 r.


Zarząd Kredyt Banku zarekomenduje radzie nadzorczej i akcjonariuszom pozostawienie zysku wypracowanego w 2009 r. w banku, podał Kredyt Bank we wtorek.

Słabnący dolar powodem optymizmu


Piątkowa sesja zakończyła się nieznacznym wzrostem indeksów, kosmetyczny spadek odnotował jedynie sWIG80. Po wyższym otwarciu WIG-20 wytyczył dzienne 2365 pkt., a w kolejnych godzinach indeks pogłębił tendencję spadkową do nowego, krótkoterminowego minimum na 2315 pkt., czyli rejonie 50% zniesienia całego ostatniego wzrostu.

Krótkotrwały optymizm?


Początek poniedziałkowego handlu rozpoczął się od nieznacznego umocnienia złotego, choć w zasadzie notowania wróciły w okolice oglądane w piątek późnym popołudniem. Euro zbliżyło się w okolice silnego wsparcia na 4,08 zł, a dolar do 3,26 zł.

Ostre spadki na Wall Street pod wpływem Grecji


Nowojorska giełda zanotowała we wtorek ostre spadki, związane z dalszymi obawami inwestorów o sytuację finansową Grecji. Unijna waluta w stosunku do dolara osiągnęła najniższy poziom w ciągu roku.

Najbardziej wpływowe zarządy miliarderów


Posiadanie w zarządzie organizacji charytatywnej kilku miliarderów jest z pewnością dobrym sposobem na przetrwanie kryzysu gospodarczego.

KBC podniósł rekomendację Comarchu, podtrzymał zalecania Asseco, Compu i Sygnity


Analitycy KBC Securities, w raporcie z 6 stycznia o polskim sektorze IT, podwyższyli rekomendację Comarchu do "trzymaj" ze "sprzedaj", podtrzymali zalecenia "kupuj" dla Asseco Poland, Asseco Slovakia i Compu oraz rekomendację "sprzedaj" dla Sygnity.

Bułgaria: zamrożenie emerytur, świadczeń socjalnych i płacy minimalnej


Centroprawicowy rząd bułgarski postanowił w środę zamrozić płacę minimalną, emerytury i świadczenia socjalne - poinformowała rządowa służba prasowa. Gabinet zaaprobował ramowe warunki konstruowania budżetów do końca swej kadencji w 2013 roku.

MRR: 1,5 tys. umów w unijnym programie Innowacyjna Gospodarka


Podpisano 1500. umowę w unijnym Programie Operacyjnym Innowacyjna Gospodarka - poinformował w piątek resort rozwoju regionalnego. Dotychczas w całym programie podpisano umowy na dofinansowanie o łącznej kwocie 9,85 mld zł, co stanowi 25 proc. całej puli środków na lata 2007-2013.

Ile koncerny farmaceutyczne wydają w Polsce na badania kliniczne?


Miliard dolarów - co najmniej tyle inwestują koncerny farmaceutyczne w Polsce, przeprowadzając badania kliniczne leków. W grę mogą wchodzić jednak sumy znacznie większe - przyznaje dr Wojciech Masełbas, przewodniczący Stowarzyszenia na rzecz Dobrej Praktyki Badań Klinicznych, w rozmowie z "Rzeczpospolitą".

Zaostrzenie inspekcji pracy


"Dziennik Gazeta Prawna" pisze, że jeszcze w tym roku inspekcja pracy może uzyskać nowe uprawnienia kontrolne. Dzięki temu ma się zmniejszyć zatrudnienie w szarej strefie - ale część osób pracujących na czarno może stracić pracę.

Unia grozi palcem spekulantom


Premier Luksemburga Jean-Claude Juncker zapowiada, że w razie konieczności zostaną podjęte "stanowcze działania" przeciwko spekulacjom na rynkach finansowych, godzącym w Grecję. Juncker szefuje też Eurogrupei - nieformalnemu ciału, które de facto kieruje polityką finansową strefy euro.

Bezpieczeństwo kraju pod zastaw


Koncern Bumar, który jest większościowym udziałowcem ponad 20 polskich przedsiębiorstw zbrojeniowych, zastawił akcje firmy produkującej unikalne systemy dla armii. Jednocześnie firma zaciągnęła gigantyczny kredyt - a wszystko to bez wiedzy resortu obrony.

najlepszym wyjściem i zabezpieczeniem płynności finansowej jest faktoring. Bez względu na to jaki wybierzemy faktoring - czy faktoring regresywny czy faktoring progresywny to zawsze będzie to wyjście lepsze niż kredyt bankowy. Od jakiegoś czasu obserwuje się znaczny wzrost usługi związanych z faktoringiem i należy oczekiwać, że popularność faktoringu będzie nadal rosła. Dlatego zapoznaj się już teraz z naszą ofertą faktoringową.